SEMİNER NOTLARI

MONTESSORİ SEMİNERİNDEN NOTLAR

Balca ile birlikte hayatımıza giren montessori eğitimi her geçen gün gerek okuyarak ,gerek bloglardan,internetten takip ederek öğrenmeye ,uygulamaya çalıştığım bir sistem.Fakat bu kadar ilgilenmeme karşın ,montessori ile ilgili hiç bir seminere katılma şansım olmamıştı ki yine Jou Jou aracılığıyla sevgili Bahar hanım,bizi hem bu konuda bilgilendirdi hem de semineri veren oyun terapisti ve montessori eğitimcisi harika insan,Nedime Derinova Ilgın ile tanıştırmış oldu.

Seminerde bütün anlatılanları değil kendi adıma aldığım notları paylaşmak istiyorum.Yani bu yazıda belki montessori nedir,nasıl uygulanır hakkındaki bilgileri  bulamazsınız ama zaten sistemle ilgileniyorsanız bu noktalara da bir göz atmış olursunuz.Uygulama ile ilgili kısımları atlıyorum.

Montessori eğitiminin kökenleri:
Dikkat polarizasyonu: Montessori de çocuğun dikkatini çalışmaya vermesi çok önemli ve sizin de bu çalışmayı bölmemeniz.Örneğin ,puzzle oynayan bir çocuğa geç kaldık çıkıyoruz derseniz hem gelmek istemeyince sorun yaşayacaksınız hem de dikkatini dağıtmış olacaksınız.Onun yerine eğer dışarı çıkacaksınız veya vaktiniz kısıtlı ise yarım kalacak aktiviteler vermemelisiniz .Yarım kalan aktiviteler bütün gün çocuğun kafasında yer edecektir.

Hazırlanmış çevre ve özellikleri:Seminerde en hoşuma giden sözlerden biri bu  oldu;evimiz bir çocuğun yaşayabileceği şartlara uygun değilse ,bir cüce devler ülkesine girdiğinde neler hissediyorsa onunda durumu farklı olmayacaktır.Burda değinilen nokta da yaşamı onlara kolaylaştıracak bir çevre hazırlayabilmek ile ilgili idi.Çocuk çevreyi kendi keşfetsin.
Çocuğun ilk materyalleri elleridir.Örneğin çocuğunuz ağaca dokunsun,yemeği eliyle yesin,yağlı olduğunu görsün ve kendi deneyimlesin..

Özgürlük ve disiplin:Bu sistemde ödül ve ceza yok .İç disiplin olmalı .Çocuklara gereksiz aferin kullanıp,özgüven patlaması yaşamasına neden olmamalı.Ben fark ettim ki oldukça sık aferin diyormuşum!!Örneğin bir resim yaptığında aferin yerine ,renkleri ne kadar güzel kullanmışsın gibi bir değerlendirme yapabilirmişiz .Halbuki ben özgüveni tavan yaptıracak şekilde harikasın annecim,aferin diyordum !!

İzin almayı bilmeli ama temel ihtiyaçları için su içmek ve tuvalet gibi izin almamalı.

Montessori eğitimi bireyselliğe uygundur.Bireysel olarak gözlemlenirler.Diğer çocuğun başarısı ile kıyaslanmaz.Bu noktada diğer ana okullarından da ayrılıyor bu sistem.Çünkü kıyaslama yapılmasa bile hepsinin faaliyetleri bir panoya asılıyor ve ister istemez bir karşılaştırma oluyor.

Benim en fazla aklıma takılan konulardan biri ise şuydu.Biz evde montessori yöntemini uygulamaya çalışıyoruz ve diyelim ki ana sınıfında da montessori anaokuluna verdik fakat ilkokulda böyle bir şansımız yok .Peki bu durumda çocuk serbest olduğu bir sistemden sonra 40 dakika bir sırada oturmaya alışabilecek mi? Bu konuda ise Nedime hanım,çocuğun bu sistemde 6 yaşına kadar kendi kendine yönetebilme becerisinin ve problem çözme yeteneğinin de geliştiğini ve bu şekilde kolej ya da okulda zorlanmayacağını söyledi.

Çocuğuyla birlikte anne babalarında kendi temsil sistemlerini bulmaları gerek.Yani görsel,işitsel ya da kinestetik zeka türlerinden kendinizin ve çocuğunuzun  hangisine sahip olduğunu bilmelisiniz.Ebeveyn ve çocuk farklı temsil sistemindeyse çatışma olabilir.İlkokula başlarken çocuğunuzun zeka türünü öğretmenine belirtmenizde bir çok açıdan faydalı olacaktır.

Çocuklarda belli dönemler:

Hareket dönemi:0-1 yaş
Tuvalet dönemi:18 ay-3 yaş
Dil gelişim :0-6 yaş
Düzenlilik :2-4 yaş.(bu dönemi kaçırmadan düzeni çocuğa öğretmeliyiz .Örneğin oyuncaklarını toplamaya alıştırarak)
Nezaket kuralları:2-6 yaş (Evde ebeveynlerinin gereken yerlerde birbirine teşekkür ettiğini gören çocuk zaten bunu uygulmaya geçer .Söylemekten çok örnek model olabilmek önemli)
Küçük objeler:1-4 yaş (İpe boncuk dizme vb)
Müzik :2-6 yaş
Yazı yazma :3-4 yaş (Sanılanın aksine çocuğun harfleri tanıması ki bu montessoride önce dokunarak zımpara harflerle sağlanıyor, eğitim hayatında olumsuz bir etki yaratmıyacaktır.)
Duyular:2-6 yaş
Okuma:3-5 yaş (çocuk yapabiliyorsa bu durum okulda sıkılır diye bastırılmamalıdır.bu daha farklı olumsuzluklara neden olacaktır.)
Uzamsal ilişkiler :4-6 yaş
Matemetik :4-6 yaş

Çocuğun hem sağ hem sol lopunu çalıştırabilecek başlıca aktiviteler:Jimnastik ,piyano çalma,kay kay ,buz pateni ve orff eğitimi.
Çapraz oyunlarda hem sağ hem sol lopu çalıştıran oyunlardan .Örneğin ellerinizi çarparken bile çapraz bir oyun yapmanız faydalı olacaktır.

Seminerde yeni öğrendiğim farklı bir bilgi ise ,çocuğun yaptığı faaliyetlere ismini yazacaksak bunu sol tarafa yazmalıymışız çünkü yazıyıda soldan sağa yazdığı için ,ismi sağ tarafa yazmamız zihinde yanlış kodlamaya neden oluyormuş..

Benim için çok keyifli geçen ve çıktığımda montessori sistemi ile çocuğuma doğru şeyler yaptığım hissini veren seminerden,kendime başlık altında topladığım notlar bunlardı .Umarım sizlere de fikir olmuştur…

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HENÜZ YORUM YAPAN YOLMAMIŞ

 • Yanıtla bAhAr 21 Şubat 2014 at 09:27

  Duygucum yine süper bir paylaşım yapmışsın…Her birimizin sorularına cvp vermişsin,emeklerinin doğru yönde olduğunu kanıtlar bir yazı yazmışsın.Burada imkanımız olmuyor ancak ilk fırsatta gitmeyi planlıyorum.Derinin özellikle 2 elini de kullanmasına izin veriyorum bende bir yerde duymuştum beynin her bir lobu çalışır olurmuş bu sayede.İzninle blogumda paylaşabilir miyim bu postu

 • Yanıtla duygu ayas özdamarlar 21 Şubat 2014 at 10:19

  canım faydası olmasına ,beğenmene çok sevindim ,tabii ki paylaşabilirsin çok teşekkür ederim:)

 • Yanıtla Ferdane çimen 21 Şubat 2014 at 14:54

  Bende cok begendim bence yinede cok faydali bilgiler ve hatta bilmedigimiz seyler mevcut ozellikle isim yazma olayini hic duymamistim hepte saga yazarim 🙂 bu bilgi mesela super bir.bilgi ve sag sol loplarla.alakali calisma yapma olayi gercektende cok onemli piyano orf bunlar cok onemli calismalar ve bale! Bunuda ben ekleyeyim ozrllikle kiz anneleri icin jimlastigin yani sira bale gercekten Cok.cok cok onemli! Tesekkur.ederiz canikommmn

 • Yanıtla Yasemin Yurdakul Güngörür 22 Şubat 2014 at 18:50

  Canım çok teşekkürler. Harika bir yazı. Bu arada biz de çok aferin diyoruz. Yanlış olduğunu daha önce okumuştum ama alışkanlık haine geldi. Daha dikkatli olmak lazım

 • Yanıtla duygu ayas özdamarlar 2 Mart 2014 at 07:32

  bale için sana yollamak niyetindeyim canım ona göre;)

 • Yanıtla duygu ayas özdamarlar 2 Mart 2014 at 07:33

  aynen canım bende aferincielrdenim 🙂

 • Yanıtla Özge İle Öğreniyorum 7 Nisan 2014 at 23:34

  Bu yazıyla bende isim yazma konusundaki farklılığı yeni öğrendim çok teşekkür ederim.

 • Yanıtla duygubalca 8 Nisan 2014 at 00:49

  ne demek canım birbirimizin paylaşımlarından o kadar çok şey öğreniyoruz ki 😉

 • YANITLA