AKTİVİTELER, DENEYİMLERİMİZ, OYUN GRUBU

ORFF EĞİTİMİ -2

İlk orff eğitimimizden çok memnun kalınca bu sefer Muzipo Kids Bornova’da yapılacak orff eğitimine de Balca’yı götürmeye karar verdim.Gerçekten iyiki de gitmişiz en az Balca kadar benimde keyif aldığım bir ders oldu.

İlk olarak yerde serili olan renkli paraşüt kumaşının üstüne çocuklar istediği rengi seçerek oturdu. Kendilerine atılan topu tutup, isimlerini söyleyerek tanıştılar. Daha sonra ellerini ovuşturarak,
ayaklarını vurarak, dillerini damaklarına değdirip at sesi çıkararak bir ritim tutturdular ve sonrasında bu ritimle bir şarkıya eşlik ettiler.

Diğer bir etkinlik ise ellerine verilen bardaklarla çeşitli hayvan taklitleri yapmak oldu.Örneğin ,bardağı yere vurup tavşan zıplaması taklidi yapmak ya da bardakla yerde daireler çizip ahtapot gibi yüzmek. Bu etkinliğe ikinci seferinde anneler de bir bardak alarak eşlik ettiler.

Bir başka etkinlik ise anne ve çocukların denizde dalga hareketlerini karşılıklı el ele tutuşarak canlandırması şeklinde idi.Örneğin dalgalar yükseliyor diyip elleri havaya kaldırma ve sonra dalgalar çarpışınca sarılma şeklinde.

Çocuklar için en zevkli etkinliklerden biri ise paraşütün üstünde topu hareket ettirmek oldu. Yine denizde dalga varmış gibi topu bir yukarı bir aşağı hareket ettirip, sonrada ortada buluştuk.

Başka bir çalışma ise ayakta yine yengeç yürüyüşü yaparak,evimizi kaplumbağa gibi sırtımızda taşıyarak yaptığımız taklit ve dans çalışması oldu…

Bir saat içine öyle güzel etkinlikler sığdırdı ki öğretmenimiz benim anlatımım yetersiz kalacak.Gerçekten tekrar şunu söyleyebilirim orff eğitimi çocuklar için hem çok keyifli hem çok da faydalı .Balca normalde bir aktiviteye maksimum 15 dakika ilgi gösterebilirken bu derse ilgisi saniye azalmadan sonuna kadar devam etti.Bu ders için Muzipoya ve öğretmenimize tekrar teşekkürler.Biz çok sevdik bu orff eğitimini:)

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HENÜZ YORUM YAPAN YOLMAMIŞ

  • Yanıtla Nihal Baysal Koçer 15 Mayıs 2014 at 06:24

    canım ne güzel bir etkinlik olmuş keşke adana da da olsa

  • Yanıtla duygubalca 21 Mayıs 2014 at 14:52

    bizde çok memnun kaldık canım ama öğretmenin yoğunluğundan tekrarını beklemekteyiz;)

  • YANITLA