SEMİNER NOTLARI

OYUN TERAPİSİ SEMİNERİ NOTLARI

Yine Jou Jou ve yine çok sevdiğim psikolog Gül Çelik’in bir semineri. Fakat bu sefer ki konuya oldukça uzağım. Hiç bir fikrim olmadan,tamamen meraktan ,öğrenme amaçla gittiğim bir seminer oldu diğerlerinden farklı olarak. Seminerin başlığı  Evde Oyun  Terapisi idi.

Oyun terapisi özellikle son zamanlarda psikologların da davranışlardaki sorunları çözmek amaçlı kullandıkları bir yöntem .Fakat evde oyun terapisinde  amaç iletişimi güçlendirme, duyguları açığa çıkarma yani kesinlikle sorun çözme amaçlı değil. Zaten bu terapiyi evde uygulamak isterseniz illaki çocuğunuzda bir sorun olması gerekmiyor .Peki nasıl uygulayabilirsiniz..

Haftada bir gün ,45 dakika sürecek şekilde ve haftanın aynı günü aynı saate devam ettirecek biçimde uygulamalısınız. Terapiyi odası dışında bir oda da yapmalısınız. Bütün oyuncakları çocuğun istediği şekilde dizayn edebileceği gibi yerleştirmelisiniz ve her terapide aynı oyuncakları ,aynı yerlerde kullanmalısınız. Nasıl oyuncaklar olmalı: Bebek, oyuncak ev, ev eşyaları, mutfak malzemeleri, küçük figürler, araba, kılıç, bıçak, hacıyatmaz, boks eldiveni, kukla, makas, kağıt, oyun hamuru, lego, yap boz, kum havuzu ,kasa, müzik aleti, hayvanlar, silah,telefon ..Tabii ki bu sayılanların hepsi olmak zorunda değil ,evinizde olanlardan seçebilirsiniz.

Oyun terapisinin en önemli kısmı ,çocuğu olduğu gibi kabul etmek. Anne ya da baba (terapiyi yapan kişi değişmemeli anne başladıysa hep anne ile devam etmeli) varla yok arasında davranacak, yönlendirme yapmayacak. Şöyle bir konuşma yaparak terapiyi başlatabilirsiniz. Seninle her pazar kahvaltıdan sonra ,şu kadar süre oyun oynayacağız. Yarım saat dersek anlaşılır olmayacağı için ,zamanı somutlaştırmak adına bir saat kurup, alarm çalana kadar diyebiliriz,..

Terapi de sadece üç kural var. Oyuncağa ,kendine ve terapiyi yapan kişiye zarar vermeme..

Hangi oyuncağı seçerse onu izliyorsun ve senin katılmanı istemezse sürece dahil olmuyorsun. Yerinden kalkıp yanına giderek değil, gittiği tarafa dönerek onu takip ediyorsun. Örneğin size telefon uzattı ,siz de telefonla konuşmamı istiyorsun diyip ,çocuğun yönlendirmesi ile oyuna dahil oluyorsunuz.Oynamak için bebeği seçerse ,bebeğin ne diyeceğini dahi çocuğa soruyorsunuz.Çok fazla tepki vermekten kaçınıp,küçük tebessümler gösterebilirsiniz.Aslında suskunluğunuzla ona saygı gösterdiğiniz anlatmak istiyorsunuz..

Çocuk terapiyi erken bitirmek isterse bitirmelisiniz. Fakat odadan çıkmak isterse ,böyle yaparsan oyun saati bitti diyerek ,odanın dışına çıkmasına izin vermemeye çalışmalısınız. Çocuk her terapi de aynı oyuncağa yöneliyorsa bu bir sorun olduğunu gösterir..

Terapi ilerledikçe çocuk figürleri ,örneğin iki kuzuyu konuşturmaya başlayabilir. Bu aşamada duygu yansıtmaları olabilir.

Terapi ile ilgili seminerden alabildiğim notlar böyle. Bende henüz kızımla bu terapiyi denemedim. Aslında fazla oyunlara dahil olduğumdan kendimi hazırlıyorum daha az tepki verebilmek için ama kesinlikle denemeye değer diyorum:)

Tekrar Jou Jou ailesine teşekkürler:)

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HENÜZ YORUM YAPAN YOLMAMIŞ

  • Yanıtla Nihal Baysal Koçer 26 Mart 2014 at 02:27

    ne güzel not paylaşımların canım. Oyun terapisi için başvurdum kurs açarlarsa sertşfşk a almayı çok istiyorum canım

  • Yanıtla duygu ayas özdamarlar 26 Mart 2014 at 12:54

    ne güzel canım o zaman mutlaka senden de bilgi paylaşımlarını bekliyoruz;)

  • YANITLA