TAVSİYELERİMİZ

ÇOCUKLA UÇAK YOLCULUĞU

Balca daha küçükken uçak yolculuklarımız oldu ama zaten 3 yaşına kadar emdiği için uçaktaki zamanını bu şekilde geçiriyordu.Fakat 4 yaş itibari ile üç saatlik bir yolculuk yapacağımız için önceden bir çanta hazırladım.Gerçi giderken uçağımız çok erken olduğu için çanta pek işe yaramadı ve Balca uyudu ama dönüşte can kurtaranım oldu.

Peki neler vardı bu çantada.
                                                                                                                                                                                                               

1)MANYETİK DOMİNO: Renklerden kendi ellerimle hazırladığım ilk dominomuz sayesinde Balca bu oyunu çok seviyor.Bu nedenle manyetik  kutu oyunlarını görünce ben dominoyu seçtim. Tavladan ,rush hour ‘a kadar bir çok çeşidi var bu oyunların.Dökülme ,devrilme riski olmadığı için bu oyuncaklar seyahat için ideal .O yüzden çocuğunuzun ilgisine göre bu oyunlardan bir tane edinin derim.

                                             

2)MYCA KARTLARI: Bu kartlardan Nihal’in  sayesinde haberim oldu.Aslında 2-3 yaş aralığı için daha ideal .Balca’ya biraz basit geldi ama çok keyif aldı.Kartlarda eksik ya da fazla olan şeyi bulmaya çalışıyorsunuz.Kartın yanında artı ya da eksi işareti fazlalık mı yoksa eksik mi olduğunu belirtiyor.Örneğin çocuğun üç kulağı var ya da sandalyenin bir bacağı eksik.Biz bu kartları hikaye oluşturmak için de kullandık.Yine yolculuk sırasında da işe yaradı.

3)1001 MİNİK HAYVANI BULALIM:Tübitak’ın 1001 serisi bizim her yerde favorimiz.Bu yüzden yolculukta da bir iki sayfa yaparak baya vakit geçirdik.

4)ÇIKARTMA KİTAPLARI: Her çocuğun favorisi sanırım.Tabii yine yolda ,evde kullanılırlığı ile pratik çözümlerden biri .Bu yolculukta bize vücudumuz isimli çıkartma kitabı eşlik etti.

5)BOYALAR -DEFTER: Tabii ki olmazsa olmazımız keçeli kalem ,pastel boya ve defterlerimiz.Bulutlara bakıp nelere benzediğini çizmesini istedim Balca’dan.Hatta bir de ana ve ara renklerden bahsedip ,boyaları karıştırıp renk elde etmeye çalıştık.,

                                             
6)SORULAR VE CEVAPLARLA HAYVANLAR: Çiçek yayıncılığa ait bu kartlarda sorular sorarak hayvanlarla ilgili ilginç bilgiler veriyor.Örneğin kurtlar neden uluyor,hangi hayvanlar su içmez gibi.Tabii şıklarda var .Ben onları okuyorum ve Balca cevabı bulmaya çalışıyor sonra kartın arkasından doğru cevaba bakıyoruz. Benimde bu sayede genel kültürüm arttı hayvanlar üzerinde:)

Bunca materyalle 1,5 saat oyalandı Balca hanım .Geri kalan sürede arka taraftaki ablalarla muhabbet etti ya da benim sabrımı zorlamak için türlü denemeler yaptı.Artık ne kadar konuştuysa öndeki bayan yolculuk bitince sabrınıza hayran kaldım dedi sevinsen mi üzülsem mi bilemedim .Fazla konuşkan ,enerjik çocukla seyahat ekstra çalışma istiyor:)

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HENÜZ YORUM YAPAN YOLMAMIŞ

YANITLA