İLKLERİMİZ

BALCA’NIN İLK OKUL GÜNLERİ

Balcam artık Oyun Akademi Montessori’nin bir öğrencisi ve bu yazıyı yazdığım an itibari ile 2 haftamızı bitirdik ama bana sorun o bir yıl gibi geçen 2 haftayı…

İlk hafta hatta ilk gün bile o kadar mutluydu ki ,biz hiç okul bahçesinde bile beklemeden çıktık tabii ilk gün bir yanda ben , bir yanda ananemiz ağlıyordu ,dedemiz hiç gelememişti ,eşim ise hemen okuldan uzaklaşmış ,duygusallığını çok belli etmemişti..Sonrasında hepimiz artık okul yaşı geldi ,gitmesi gerek ,arkadaş istiyordu diye birbirimizi sakinleştirip ,duruma alışmıştık ki….. 2. hafta hiç beklediğimiz gibi olmadı….

Genelde heyecan ,merak ve hevesle geçen ilk haftadan sonra ikinci hafta çoğu çocukta bir soğuma yaşanıyormuş.Balca’da her sabah anne seni çok özlüyorum diye ağlamaya başladı bazı günler avucumdaki öpücük kitabındaki gibi ,avucuna öpücük koyup sakinleştirip yolladım ama bazı günler çok çaresiz kaldım .Sadece özledim demek yetmeyince kendince şikayetler sıraladı bana okulda çok yemek yediriyorlar demeye başladı 🙂 Halbuki akşamları okulun yemekleri çok güzel diye anlatıyordu zaten öğretmenimizde Duygu hanım biz hiç bir şey demeden kendi alıp bitiriyor demişti…Bir gün de kahvaltısını ananesinde ettirip ,geç götürdüm ve sonunda Cuma gününe geldik .Artık Balca’da öğrenci moduna girmiş Cuma’nın tatil olduğunu bilip ,pek mutlu gitmişti.Hafta sonu ise okulumu özledim demeye başladı ve artık ağlamadan gideceğine söz verdi.

Demek istediğim şu ki ,bu ağlama durumlarında taviz vermemeye çalışın yani tabi ki feryat ,figan ağlarken bırakmayın,sakinleştirmeyi deneyin ,yanına sizi hatırlatacak objeler verin  ama bu minik beyinlerin çok da zeki olduğunu ve kandırmakta çok başarılı olduklarını unutmayın.Çünkü Balca okul kapısından girince beni bir iki kez sorup ,gayet mutlu oynuyormuş . Böyle konuşuyorum ama bende ağlama seanslarıyla geçen haftanın sonunda kurdeşen döktüm sıkıntı ve stres kaynaklı .O göz yaşları nasıl içime aktıysa artık….

Bunlarda okullu Balca’dan bir kaç kare 🙂 Herkese mutlu bir eğitim yılı olması dileğiyle…

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HENÜZ YORUM YAPAN YOLMAMIŞ

YANITLA