IMG_3679-255B1-255D
GEZMELERİMİZ

VİALAND -İSTANBUL’DA ÇOCUKLA GEZİLECEK YERLER

Balca 'yı gezdirebilmek adına bir İstanbul gezisi planladım kafamda.Daha çok eğlence ve bazen de kültürel içerikli anne kız turu yapmış olduk ve maalesef çocuklar açısından İzmir'deki mekanların ne kadar az sayıda olduğunu da bir kez daha anlamış olduk.

İlk durağımız vialand oldu.Ben biletlerimizi eglenje.com dan aldım.Biz gittiğimiz gün fazla yoğunluk yoktu fakat internetten alınan biletle sıraya girmeden direk giriş yapabiliyorsunuz ,kalabalık zamanlar için en mantıklısı bilet işini önceden halletmek. ,Ayrıca tema park için aldığınız biletle içerideki oyuncaklara sınırsız biniş hakkına sahip oluyorsunuz.

Vialand'e gidiş için eglenje.com dan bilet alırsanız ,bu sitenin sağlamış olduğu vialand servislerinden de yararlanabiliyorsunuz.Her noktaya yakın servis güzergahları var.

Biz saat tam 11.00 de yani Vialand'in açılış saatinde oradaydık.Açılış sırasında sizleri Powerpuff Girls ve Vialand'in maskotu Captain Gaga ayrıca Vialand çalışanları bir dans şovla karşılıyorlar.Aynı zamanda isterseniz sevimli maskotlarla fotoğrafta çekilebiliyorsunuz.

Girer girmez ilk olarak alışveriş yapabileceğiniz bir kaç dükkan görüyorsunuz.Daha sonra ise hemen solunuzda nefes kesen adındaki müthiş roller coaster ı uzaktan izleyebiliyorsunuz.Yani biz öyle yaptık o da zaten bizim için yeterince nefes kesici oldu:) Sizi ilk karşılayan oyuncak ise bol renkli bir atlı karınca oluyor.Daha sonra ise bir trenle aşağıya inebilme şansınız var.Tren saat başlarında çalışıyor ama zaten biz gezerek gitmeyi tercih ettiğimiz için gerek kalmadı.İlk durağımız angry birds çılgın yolculuk adındaki 3 boyutlu sinema oldu. Bu ara çok sık 3-4 boyutlu görüntü izlediğim için en keyiflilerinden birinin bu olduğunu söyleyebilirim.

İkinci durağımız ise özellikle 4-7 yaş aralığına hitap eden oyuncakların olduğu bölüm oldu.

Burada kahraman itfaiyeci olup yangın söndürdüler.

Minik pedallar bölümünde bisikletle yarış yaptılar.

Sihirli oda da ise göz yanılsamasının nasıl farklılığa neden olduğunu anladılar ve yine burada sihirli aynalarda bolca güldüler.

Cesur sürücülerde ise pistte araba ile gezme keyfini yaşadılar.

Minik kule de ise yüksekten aşağıya hızlı düşüşün heyecanı ile biraz korktular.

Çarpışan arabalar da bir klasik olarak yine eğlencelerinden biri oldu.

Neşeli çiftlik ise daha çok bebeklere özgü bir oyuncak olmuş fakat refakatçi eşliğinde bindirdiklerinden ki çok gereksizdi bende baya bir komik durdum bu trende. Gerçi refakatçi olayı sayesinde bende bir çok oyuncakta çocuklar gibi şendim :)

Fakat bu kısımdaki en favori oyuncağımız küçük madenciler adındaki radar oldu.Oyuncağa bir daha binebilmek için tekrar sıraya girme kısmı olmasa bütün günü bu oyuncakta geçirebilirdik :)

Zıp zıp kanguru da kapalı bölümlerden biri idi ama böyle geniş bir oyun alanı için böyle küçük bir zıplama ünitesi hiç olmamış.Yani kapalı olmasa da pek girilesi değildi.

Daha sonra ise minik kaşifler bölümüne girdik .Burada ise kanalda bir sandalla gezerek, bir çok farklı ülkeye ait çocuk maketlerini kendi kültürlerini yansıtan kıyafet ve simgelerle görme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Aşağıya doğru yürürken bir zamanlar İstanbul adlı bir sokaktan geçiyorsunuz.Eski İstanbul sokaklarının canlandırıldığı ,cumbalı evlerin bulunduğu bu bölümdeki kafelerde yemekte yiyebiliyorsunuz.

Sonraki durağımız ise saray salıncağı adındaki uçan salıncaklar oldu.Tepeden İstanbul’a salıncakla bakmak çok keyifliydi.

Daha sonra ise en çok beğendiğim ünitelerden biri olan Fatih ‘in rüyasına girdik. Önce İstanbul ‘un sırları isimli slaytta Fatih Sultan Mehmet’i ve fetih hazırlıklarını dinledik,Hologram tekniğiyle hazırlanan özellikle son bölüm çok etkileyiciydi. Ardından da teknelerle gezdiğimiz kanal boyunca İstanbul’un fethini yaşadık.Canlandırmalar, zamanlama o kadar iyiydi ki bomba patladığında baya bir korktuk :)

Buradan çıktıktan sonra ise adalet kulesi isimli 50 metre yukarıdan İstanbul’u izleyip sonra hızlı bir iniş yapılan oyuncağa uzaktan bakıp geçtik.bu oyuncakta 6 yaş sınırı olan oyuncaklardandı.

Sonra ise sırada viking vardı.Altı yaş sınırından dolayı biz buna binemeyince Balca’da baya hayal kırıklığı oldu ama biz de binen arkadaşlarımızı izlemekle yetindik. Bol sulu bir oyuncak olan viking de yine adrenalin severler için çok keyifli.

Bir ümit sulu bir oyuncağa bineriz diye çılgın nehir ünitesine gittik ama o da bakım nedeniyle kapalı idi.Özellikle yazın daha sık ziyaretçi olabilecek iken ki birde sulu bir oyuncağında bu mevsimde tercih edilmesi göz önünde bulundurulursa bu bakım için geç kalınmış olduğunu düşündüm.

Neyse ki sonunda jet ski isminde timsahlı bir oyuncakla su üstünde aşağı yukarı dönerek Balca’nın keyfini yerine getirdik.

Ardından da buz devri 4d sinemasına girdik.Fakat ben bunu çok beğenmedim sıkıcı ve vasat bulduğumu söyleyebilirim.Gerçi buz devrini seven çocuklar için eğlenceli ama daha gerçekçi ,heyecanlı bir 4d olabilirdi.

Safari tüneli ise son durağımız oldu.Tünelde gezerken düşmanları vurmaya çalışıp ,oyuna dahil oluyorsunuz.Lazer ışıklı bir joystick yardımı ile ateş ediyorsunuz.

King kong ,maceraperest isimli oyuncaklarda yine 6 yaş sınırı olan ve bizimde uzaktan bakmakla yetindiğimiz bol adrenalinli bölümlerdi.

Yemek konusunda ise dönerden ,köfteye ,pizzadan ,fast food dükkanlarına ,kumpir büfesine kadar bir çok alternatif var.

Peki biz nasıl bulduk Vialand’i .Çocuk gözüyle Balca’nın İstanbul’daki favori mekanı burası oldu.Ben ise oyuncak çeşitliliği açısından hayal kırıklığına uğradım ama yine de Türkiye’de bir ilk olarak oldukça başarılı olduğunu da söylemek gerekiyor.6 yaş sınırından ötürü bu yaş grubunun altındaki çocuklar için çeşitlilik arttırılabilir diye düşünüyorum.

Bu arada Vialand’e giderken hele ki 6 yaşından büyük çocuğunuz varsa sulu oyuncaklar için yedek kıyafet mutlaka bulundurun.Kurutma için özel yerler olsada çok fayda sağlamıyor .

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HENÜZ YORUM YAPAN YOLMAMIŞ

YANITLA