Browsing Tag

GEZMELERİMİZ

IMG_3810-255B1-255D
Genel, GEZMELERİMİZ, MEKANLAR

KİDZANİA -İSTANBUL’DA ÇOCUKLA GEZİLECEK YERLER

İstanbul’daki bir diğer ziyaret yerimiz kidzania oldu.Akasya avm içerisinde bulunan ve çocukların istediği mesleği seçip ,ona göre giyinip ,çalıştıkları ve para kazandıkları bir yer.

Girişte anne ve çocuğun koluna takılan bileklik ile hem güvenlik açısından bir kontrol sağlanmış oluyor hem de içeride o bileklik sayesinde çocuğun yaşına bakıp aktiviteye uygun olup olmadığına karar veriliyor.Aynı zamanda içeriye girerken aldığımız çekle bankadan  50 kindos para alıyor minikler ve bu paralar ile de ücretli olan bazı atölyelere katılabiliyorlar.Yani yemek dışında içeride kindos para geçiyor.

                  

 

IMG_3812[1]

Maalesef Balca yaş olarak (6 yaş üstü olması gerekiyor)bir çok mesleğe uygun görülmedi ya da görülse bile daha sıradan işler onun yaş grubuna aitti.Bu kısımda bazı yaş sınırlamalarını çok gereksiz buldum.Örneğin pilot ,polis olamıyorlar.Sonuçta gerçek uçağa binmediğine göre ya da polis olduğunda eline silah vermediklerine göre bu kısıtlamaların nedenini biz anlayamadık.

Gelelim yaşının tutup girebildiğimiz alanlara.İlk olarak itfaiyeci olarak işe başladı Balca ve Mert.Kostümlerini giydiler ve itfaiye arabasına binip ,özel efektlerle hazırlanmış yanan restaurantı söndürmeye gittiler.Yaptıkları her işte olduğu gibi görevlerini tamamlayıp paralarını aldılar.

         IMG_3818[1]

 

2. mesleğimiz doktorluk oldu.Burada yaş durumundan ötürü sadece yeni doğan hemşiresi olabiliyorlar .Neyse ki Balca’nın en sevdiği kısımda bebek bakmak olduğu için bu kısım pek zevkli oldu.Altını silip,bakımını yapıp parasını kazandı.

3. tercihlerinde ise fotoğraf atölyesinde yine yaşları gereği fotoğrafçı olamadıklarından sadece model oldular .Zaten babasına bolca poz veren Balca bu işte oldukça profesyoneldi.

Sonrasında ise kurabiye atölyesine katıldılar .Bu atölyede onlar para verdiler .Karşılığında da kurabiyelerini alıp çıktılar daha doğrusu hanımeller bisküvilerini.

Benzin istasyonunda pompacı olmak isteselerde yine yaş sorunu vardı karşılarında .Bizde artık rica minnet bir fotoğraf çektirdik sadece.Yine söylüyorum 5 yaşında bir çocuğun oyuncak pompayı tutmasının ne zararı vardır ki bu yaş sınırlaması yapılmış.


Daha sonra da en zevkli atölyelerden birine katıldılar o da çikolata yapımı idi.Çıkışta da bir paket çikolatalarını alıp pek mutlu oldular.


Ve hayatlarına market çalışanı olarak devam ettiler.Balca sanırım pek bir gerçekçi olduğundan en çok bu mesleği severek yaptı.Gerçi o kasiyer olmayı ummuştu ve tabii ki orada da anca stok sorumlusu oldu 🙂 Çocuklar 5 yaşında olduklarından nefret ettiler:)

IMG_3882[1]

Hep para kazanacak değiller yine bir atölyeye girip ki bu atölye için çok beklediler ,dondurma yapmasını öğrendiler.Sonunda dondurmayı alıp ,hayallerine kavuştular.

 

Ardından yine çalışmaya devam edip inşaat alanında duvar ördüler.

Hemen sonrasında ise cam filmi uygulamasını öğrendiler.Böylelikle cam filminden de haberleri olmuş oldu.

IMG_3898[1]

Sonrada yetkili servise gidip teknisyen olarak arabaların motor kısımları ile ilgili bilgi aldılar.

IMG_3901[1]

Mert bu aşamadan sonra iş hayatına son verip çıkmak istedi ama Balca azimle yeni işlere atıldı.

Parfüm atölyesinde seçtikleri esansa göre kendi parfümlerini hazırladılar ve sonunda da hatıra olarak bu parfümü aldılar.Koku tercihi benimde çok hoşuma gidince bana da pek faydası oldu bu parfümün.

IMG_3903[1]

Son işi ise Balca’nın podyumlarda oldu yani kapanışı iyi yaptık.Seçtiği kostümle podyumda yürüyüp parasını kazandı.

Artık yaşımızdan ötürü daha fazla bir şansımız kalmayınca biz de çıkış yolunu tuttuk.Bu arada atmlerde(oyuncak atm) bile para çekme hakları yoktu 5 yaşındaki miniklerin.Beni bir duyan yetkili olur mu bilmiyorum ama şu yaş düzenlemesini yeniden yapmalılar .

Sürüş parkuru,sürüş akademisi,araç kiralama ofisi,diş sağlığı merkezi ,acil servis,dağıtım merkezi,radyo istasyonu,kurye servisi ,güvenlik merkezi ,olay yeri inceleme ,havacılık akademisi yine 6 yaş üstü zorunluluğu olan mesleklerdi.Saat kulesinde ise kule görevlisi oluyorlar ama bandonun yürüyüşüne katılamıyorlar bu yaş işini anlamak güç oldu bize.Bando da 6 yaş oluyorda 5 yaş neden olmuyor sanki konser verecekler:)

Ayrıca oyunculuk akademisinde de çocuklar bir tiyatro hazırlıyor ve o gün kidzania da bulunanlar gelip oyunu izleyebiliyor.Oyun için anonslar yapılıyor.

Bazı gereksiz kıstlamalara rağmen çocuklar için keyifli bir yer kidzania,gidip görülmeli.